Beskidzki Festiwal Klasyki „Cavatina Classic” w Sali Redutowej

Beskidzki Festiwal Klasyki „Cavatina Classic” jest nową inicjatywą na kulturalnej mapie Polski. Organizowany przez Fundację Temida Arts and Business przy jubileuszowym XX Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki łączy doświadczenia największej uczelni Podbeskidzia Akademii Techniczno-Humanistycznej, czołowych przedstawicieli lokalnego biznesu i artystów o ponad 25-letnim doświadczeniu we współpracy z najważniejszymi instytucjami muzycznymi Europy, dla stworzenia w Bielsku-Białej idealnych warunków do zapraszania najwybitniejszych artystów muzyki poważnej z Polski i świata.

Podczas koncertów festiwalowych w dniach 28 maja, 2 i 8 czerwca br. zaprezentują się doskonali artyści z Polski, Francji, Rosji i Wlk. Brytanii.

Mecenasem pierwszej edycji festiwalu jest „Cavatina Holding” - jedna z największych firm deweloperskich w Polsce. Jego szefem artystycznym i pomysłodawcą jest artysta współpracujący z najważniejszymi orkiestrami w Polsce i Europie - mieszkający od ponad 20 lat w Londynie dyrygent Paweł Kotla.

WYDARZENIA:

28 MAJA (wtorek), 2019 r. godz. 18.00

Auditorium Maximum (L 128)

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2

[wstęp bezpłatny]

INAUGURACJA XX BESKIDZKIEGO FESTIWALU NAUKI I SZTUKI

Duo del Gesu (Polska/Francja): Arnaud Kaminski - skrzypce, Krzysztof Tymendorf - altówka

 

Program:

Joseph Haydn (1732-1809) - Duet na skrzypce i altówkę D-dur Hob.VI:4

Stephan Kühne (1956*) - Duet na skrzypce i altówke (2019) - prawykonanie

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) - Duet na skrzypce i altówkę B-dur nr 2 KV 424

Johannes Brahms (1833-1897) - Tańce węgierskie (wybór - w opracowaniu na skrzypce i altówkę)

DUO DEL GESÙ Założone w 2010 r. przez francuskiego skrzypka Arnauda Kaminskiego i polskiego altowiolistę Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, zespół Duo del Gesú zdobył pierwszą nagrodę na XXV Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków 'Città di Barletta’. Sukces we Włoszech zainicjował międzynarodową karierę zespołu: koncertuje na całym świecie, zapraszany jest na międzynarodowe festiwale, kongresy, seminaria, do prowadzenia warsztatów mistrzowskich oraz zasiadania w jury konkursów muzycznych. Artyści, będący laureatami licznych międzynarodowych konkursów, stypendiów oraz nagród, doskonalili swoje umiejętności w Paryżu, Wiedniu, Gdańsku i Götheborgu, a także pod kierunkiem autorytetów muzyki kameralnej: Eberhard Feltz, Apollon Musagète Quartett, Quatuor Ebène. Eklektyczni i nieustannie spragnieni nowych pomysłów, współpracowali m.in. z Christophem Hartmannem (Berliner Philharmoniker), Bertrandem Braillardem (Orchestre National d'Île-de-France), Giuseppe Nova, Januszem Wawrowskim, Joanną Woś, Tytusem Wojnowiczem, Antoinem de Grolée, Bartoszem Koziakiem, NeoQuartet bądź z ikoną polskiej muzyki elektronicznej Władysławem “Gudonis” Komendarkiem. Duo del Gesú przywiązuje wielką wagę do nieodkrytej twórczości z przełomu XVIII i XIX wieku. Okres ten charakteryzuje się bowiem niezliczoną spuścizną utworów wykorzystujących połączenie skrzypiec z altówką za sprawą takich kompozytorów jak chociażby: Franz Anton Hoffmeister, Ignaz Pleyel, Carl Philipp Stamitz, bądź jeszcze Alessandro Rolla znanego także jako "Paganini altówki". Zespół wykonuje oprócz tego muzykę współczesną tudzież najnowszą - ma na swoim koncie prawykonania dedykowanych jemu utworów kompozytorów polskich i zagranicznych takich jak Gunnar Karel Másson, Thomas Emmanuel Cornelius, Tadeusz Dixa, Piotr Jędrzejczyk. Od roku 2012 Duo del Gesú piastuje funkcję dyrekcji artystycznej Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Jest również pomysłodawcą Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych - unikalnego w Europie konkursu duetów smyczkowych, którego celem jest promowanie młodych talentów a zarazem propagowanie repertuaru duetowego.

2 CZERWCA (niedziela), 2019 r. godz. 18.00

Sala Redutowa, Kamienica „Pod Orłem”

11 Listopada 60-62, Bielsko-Biała

[bilety: 60 zł, 40 zł (ulgowy)]

„MISTRZ SKRZYPIEC I ELEGANCJI”

Charlie Siem (Wlk. Brytania) – skrzypce

Program:

 1. Szymanowski - Żródło Aretuzy
 2. Wieniawski – Legenda
 3. Wieniawski – Polonaise brillante D-dur
 4. Debussy – Sonata skrzypcowa
 5. Grieg – Sonata skrzypcowa c-moll

Będzie to pierwszy recital solowy w Polsce artysty, który w zeszłym roku był gwiazdą Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Charlie Siem jest dziś jednym z czołowych modeli i młodych skrzypków na świecie, z tak szeroką różnorodnością odwołań międzykulturowych, że odegrał dużą rolę w określeniu tego, co to znaczy być prawdziwym artystą XXI wieku. Urodzony w Londynie Siem zaczął grać na skrzypcach w wieku trzech lat. Otrzymał szeroką i staranną edukację w Eton College, zanim ukończył program studiów w dziedzinie muzyki na Uniwersytecie w Cambridge. W latach 1998-2004 studiował skrzypce u Izaaka Raszkowskiego w Londynie w Royal College of Music, a od 2004 r. był pod opieką merytoryczną Shlomo Mintza. Siem wystąpił z wieloma najlepszymi na świecie orkiestrami i zespołami kameralnymi, w tym z Filharmonią Bergen, Cameratą Salzburg, Czeską Symfonią Narodową, Israel Philharmonic, London Symphony, Moscow Philharmonic, Oslo Philharmonic, Rotterdam Philharmonic i Royal Philharmonic Orchestra. Współpracował z czołowymi dyrygentami, takimi jak Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pešek, Paweł Kotla i Yuri Simonov. Jego międzynarodowe występy festiwalowe obejmują Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Festival Internacional de Santa Lucía i Festiwal w Windsorze. Regularnym partnerem recitalowym Siema jest znany pianista Itamar Golan. Obecnie Siem podpisał kontrakt z Sony Classical, ma zróżnicowaną dyskografię i nagrał wiele nagrań, między innymi z London Symphony Orchestra (Warner Classics, 2011) i Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014). Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie w najlepszych instytucjach, takich jak Royal College of Music (Londyn) i Accademia di Musica (Florencja). W 2014 roku napisał swój pierwszy utwór - Canopy na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową - zamówiony przez amerykańską stację telewizyjną CBS Watch!, nagrany z English Chamber Orchestra. Siem ma również wiele wspólnych projektów z markami modowymi, takimi jak Armani, Chanel, Dior, Dunhill i Hugo Boss. Charlie Siem gra skrzypcach Guarneri del Gesù z 1735 r.

8 CZERWCA (sobota), 2019 r. godz. 18.00

Sala Redutowa, Kamienica „Pod Orłem”

11 Listopada 60-62, Bielsko-Biała

[bilety: 50 zł, 30 zł (ulgowy)]

„GWIAZDY ŚWIATOWYCH ESTRAD”

Valentina Igoshina (Rosja) – fortepian

Program:

 1. van Beethoven – Sonata „Księżycowa”
 2. Liszt – „Marzenia miłosne”
 3. Musorgski - „Obrazki z wystawy”

Swoją elegancją, a jednocześnie niezwykle szeroką brzmieniową paletą kolorów i doskonałą techniką pianistyczną Valentina Igoshina od lat oczarowuje słuchaczy na całym świecie. Urodzona w Briańsku (Rosja) w rodzinie muzyków ukończyła Konserwatorium Moskiewskie im. Piotra Czajkowskiego, gdzie studiowała pod kierunkiem takich profesorów, jak: Larissa Dedova, Sergei Dorensky i Nikolai Lugansky. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów: Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1993, I nagroda), im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie (1997, I nagroda), Królowej Elżbiety w Brukseli (2003, finał) oraz José Iturbi w Walencji (2006, II nagroda). Była finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000, I wyróżnienie). Koncertowała w Queen Elizabeth Hall w Londynie w ramach międzynarodowego cyklu pianistycznego Harrodsa, w Tonhalle w Zurychu, w Mediolanie w cyklu La societa dei Concerti, w Théatre de l’Athénée w Paryżu. Uczestniczyła w wielu festiwalach: Radio France w Montpellier, La Roque d’Anthéron (Francja), Ravello Music (Włochy), Duszniki Zdrój (Polska), Povoa de Varzim, The Belem Festival w Lizbonie (Portugalia) i The Styriarte Festival w Grazu (Austria). Zapraszana była gościnnie na koncerty z Halle Orchestra (Niemcy), BBC Scottish Symphony Orchestra (Wielkia Brytania), Concertgebouw Royal Orchestra w Amsterdamie, Barcelona Symphony Orchestra, Santiago Chile Orchestra, Galicia Royal Philharmonic Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, oraz Polską Orkiestrą Radiową. Wystąpiła z recitalami w Paryżu, Moskwie, Madrycie, Lyonie, Saint Louis, Walencji, Luksemburgu, Ludwigsburgu, Santiago de Chile, Lizbonie. Valentina Igoshina wydała swoją pierwszą płytę CD („Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego i „Karnawał” Schumanna) z Warner Classics International (2006). Druga płyta została wydana przez wytwórnię Lontano (2008) i rozpowszechniana była przez Warner Classics International. Ostatnią płytę CD zawierającą oba koncerty Szostakowicza wydała niemiecka wytwórnia CPO (2012). W dwóch filmach biograficznych reżyserowanych przez Tony'ego Palmera pianistka zagrała utwory Rachmaninowa (The Harvest of Sorrow, 1998 ) i Chopina (The Strange Case of Delphina Potocka, 1999). Obie produkcje zostały zrealizowane jako film DVD (2001) i dystrybuowane były przez Warner Classics.

Bilety festiwalowe można nabyć w:

 • Kodak Express „Pasaż pod Orłem”, ul. 11 Listopada 60-62, Bielsko-Biała (pon.-pt. 09.00-18.00, sb. 09.00-14.00)
 • Kancelaria „Temida Księgowi”, ul. Gałczyńskiego 39, Bielsko-Biała (pon.-pt. 08.00-16.00)
 • zamawiając przez adres bfk@gmail.com
 • na godzinę przed koncertami w Sali Redutowej

Główny sponsor:

 

 

Wróć do aktualności